Česky English

Fulltext

Drobečková navigace

Domů > Výrobky > Měření průtoku > Ultrazvukové vodoměry

Ultrazvukové vodoměry

Ultrazvukové bateriové vodoměry pro vodárenské sítě

Bateriově napájené ultrazvukové vodoměry FLOMIC byly vyvinuty speciálně pro potřeby vodárenství. Díky nim lze snadno a spolehlivě měřit průtok, spotřebu a současně i tlak vody. Provádí provozní i fakturační měření ve vodárenství i v dalších průmyslových odvětvích dle normy ČSN EN 14154.

Princip měření ultrazvukového bateriového vodoměru

Je založen na měření rozdílu doby průletu ultrazvukového signálu ve směru a proti směru měřeného průtoku vody (metoda Transit-time). 

Hlavní výhody ultrazvukových bateriových vodoměrů FLOMIC:

 • Vysoká přesnost měření
 • Dlouhodobá stabilita v přesnosti měření v širokém rozsahu měřených hodnot
 • Vysoká spolehlivost, minimální nároky na údržbu (bezúdržbové)
 • Minimální hydraulické ztráty oproti mechanickým vodoměrům
 • Snadná viditelnost naměřených hodnot na displeji vyhodnocovací elektroniky
 • Zachycení možných úniků vody ve vodárenských sítích na základě měření okamžitého průtoku, objemu a tlaku
 • Možnost archivace dat a jejich následné vyčítání buď do přenosného počítače, nebo do nadřazeného systému pomocí komunikačních modemů
 • Instalace i v místech bez elektrického proudu díky bateriovému napájení
 • MID certifikace

Použití ultrazvukových bateriových vodoměrů - snadný přehled o vodárenské síti 

Kromě distribuce vody, vodárenské společnosti monitorují stav svých sítí. Tím se snaží snižovat ztráty vody a zefektivňovat tak svůj provoz. Řešením jsou ultrazvukové vodoměry FLOMIC, které umožňují nejen spolehlivě a přesně měřit potřebná data, ale po připojení na radio nebo GSM modem, je odeslat do nadřazených systémů. Zde, zpracováním přenesených dat, je možno vyhodnotit a získat informaci o případném úniku vody.
Ultrazvukové vodoměry, ve srovnání s mechanickými vodoměry, nemají žádné mechanické části. Nezpůsobují tak hydraulické ztráty v systému a jejich údržba je minimální.

Vyhodnocovací elektronika ultrazvukového bateriového vodoměru

Elektronika ultrazvukového vodoměru je napájena Li-baterií. Její životnost je 8 let (dle provozního režimu a při periodě měření průtoku 1s). Díky tomu je možné vodoměr využít i v aplikacích na odlehlých místech, nebo tam, kde by nebylo ekonomické či provozně možné zajistit napájení z elektrické sítě. Elektronika vodoměru řídí činnost ultrazvukových sond, které střídavě vysílají a přijímají signál ve směru a proti směru toku vody. Tento signál poté elektronika vyhodnocuje a výsledek převádí na potřebné veličiny. Elektronika je vybavena vnitřním archivem dat, který je možno vyčítat přes optickou sondu do přenosného počítače. Naměřená data je možno pomocí elektrických výstupů (impulzního, proudového, popř. rozhraní RS232) a komunikačních modemů přenášet do nadřazených systémů.

Řešení pro zákazníky bez vlastního dispečinku

Pro zákazníky, kteří provozují menší sítě bez vlastního dispečinku, lze nabídnout řešení pomocí ultrazvukových bateriových vodoměrů FLOMIC, které po připojení modemů komunikují přes GSM síť. Denní spotřeby vody si tak mohou zobrazit na vzdáleném virtuálním serveru, kdykoliv dostupném prostřednictvím internetového prohlížeče.


Zobrazena 1 položka
 • FLOMIC FL502x, FL504x

  Provozní i fakturační měření okamžitého průtoku, tlaku a spotřeby vody ve vodárenství, vodohospodářství a ostatním průmyslu, pro DN32 až DN200, dle normy ČSN - EN14154. MID certifikace.


Zobrazena 1 položka